pl en de

Lubuskie Forum Prawa Samorządu Terytorialnego

19 i 20 października serdecznie zapraszamy na Lubuskie Forum Prawa Samorządu Terytorialnego, którego jesteśmy współorganizatorami.

Skrót opinii o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Kontrowersję wzbudza tempo, w jakim prowadzone były prace nad Projektem ustawy i ekspresowe tempo jej uchwalenia. Tak duża i poważna inwestycji powinna zostać poddana wnikliwym analizom, by móc realizować ją w pełni, nie narażając na straty finansowe, luki prawne, które wywołają potem lawinę problemów interpretacyjnych.

Ekspertyza prawna dot. w sprawie szczegółowego przeznaczenia oraz szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej

Ekspertyza prawna dot. projektu Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i technologii z dnia 1 marca 2018 r. w sprawie szczegółowego przeznaczenia oraz szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej w ramach programów w obszarze innowacyjnej gospodarki

Ekspertyza dot. projektu ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami

Profilaktyczna opieka zdrowotna nad uczniami będzie finansowana ze środków publicznych pochodzących z kilku źródeł. Z uzasadnienia wynika, że takie rozwiązanie ma służyć zwiększeniu efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Nie wiadomo jednak jak ten cel ma być osiągnięty, gdyż uzasadnienie projektu, poza wylistowaniem źródeł, nie rozwija tematu efektywności finansowania.

Ekspertyza prawna dot. zasad ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych

Zasad ładu korporacyjnego nie cechuje praktyczność. Realizacja powinności i postulatów zawartych w dokumencie powinna być obwarowana sankcjami. Pozbawione tej cechy Zasady stają się dokumentem, którego celowości wprowadzenia trudno się dopatrzeć. Nie wnoszące niczego przepisy niestety nie wpływają na przejrzystości rynku finansowego.

Debata: Wyzwania demokracji: Wolność w czasach populizmu

12 maj 2018
30 maja serdecznie zapraszamy na kolejną debatę z cyklu: Wyzwania demokracji. Podczas spotkania porozmawiamy o wolności w czasach populizmu. Naszymi gościem będzie: Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar. Spotkanie poprowadzi redaktor Przemysław Szubartowicz. Zaczynamy o godzinie 18.30 w Państwomiasto na ulicy Andersa 29 w Warszawie. Serdecznie zapraszamy.

Walne zgromadzenie Martens Centre

Bierzemy udział w Zgromadzeniu ogólnym Wilfried Martens Centre for European Studies - chadeckich fundacji politycznych całej Europy. Na sali specjalni goście: Joseph Daul przewodniczący EPP - European People's Party i Hans-Gert Pottering - 12 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Ekspertyza prawna Projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo Spółdzielcze

Projektodawcy odstąpili od zwięzłego chociażby przedstawienia powodów tej decyzji i odrzucenia możliwości „sanowania” obecnie obowiązujących przepisów oraz wskazania argumentów, które przeważyły na korzyść przywrócenia stanu prawnego obowiązującego przed lipcem 2011 r.

Czy Polska zmierza do Polexitu?

Kolejna debata w ramach cyklu: Wyzwania demokracji już za nami. Tym razem dyskutowaliśmy o Polexicie. naszymi gośćmi byli: prof. Roman Kuźniar oraz Paweł Zalewski. Spotkanie poprowadził redaktor Przemysław Szubartowicz. Wszystkim serdecznie dziękujemy za przybycie. Poniżej zapis wideo udostępniony nam przez portal Wiadomo.co

Debata: Wyzwania demokracji: Czy Polska zmierza do Polexitu

22 marca serdecznie zapraszamy na kolejną debatę z cyklu: Wyzwania demokracji. Podczas spotkania porozmawiamy o zagrożeniu Polexitem. Naszymi gośćmi będą: prof. Roman Kuźniar oraz Paweł Zalewski. Spotkanie prowadzi redaktor Przemysław Szubartowicz. Zaczynamy o godzinie 18.30 w Państwomiasto na ulicy Andersa 29 w Warszawie. Serdecznie zapraszamy.

Wolna Polska bliżej Unii Europejskiej

"Polska przyszłość w Europie" - pod takim hasłem 27 lutego 2018 r. zorganizowano w Warszawie konferencję, której gościem specjalnym był David McAllister, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, były premier kraju związkowego Dolnej Saksonii, i Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej należącej w Parlamencie Euroepejskim do EPL.

Jesteśmy rzecznikami polskiej sprawy w Unii Europejskiej

We wtorek na warszawskim Uniwersytecie SWPS odbyła się pierwsza debata w ramach Europejskiego Klubu Obywatelskiego, zorganizowana wspólnie przez Fundację Państwo Prawa oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Wzięli w niej udział David McAllister, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej oraz były premier kraju związkowego Dolnej Saksonii, a także Rafał Trzaskowski, również wiceprzewodniczący EPL, poseł Platformy Obywatelskiej, kandydat tej partii na prezydenta Warszawy i były wiceminister spraw zagranicznych ds. Unii Europejskiej. Spotkanie prowadziła dr Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy na pierwszy Europejski Klub Obywatelski

Czy po Brexit czeka nas Polexit? Razem Fundacją Konrada Adenauera zapraszamy na pierwszy Europejski Klub Obywatelski z udziałem szefa komisji spraw zagranicznych PE Davida McAllistera oraz posła Rafała Trzaskowskiego. Zaczynamy 27 lutego o godzinie 13.00 w siedzibie Uniwersytetu SWPS.

Projekt finansowania partii politycznych i europejskich fundacji politycznych

13 września 2017 r. Komisja Europejska opublikowała wniosek (projekt) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 1141/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie statusu i finansowania europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych.

Debata: Wyzwania demokracji: Praworządność na rozdrożu

6 lutego serdecznie zapraszamy na kolejną debatę z cyklu: Wyzwania demokracji. Tym razem zastanowimy się czy praworządność w Polsce jest na rozdrożu.

Analizy prawne z 2017 roku

Przedstawiamy wszystkie analizy prawne, które opublikowaliśmy na naszej stronie w 2017 roku i wszystkim naszym czytelnikom życzymy wspaniałego i pełnego sukcesów 2018 roku!