pl en de

Seminarium: Czy dezinfomacja i fake news zabiją demokrację?

Internet 2.0, w tym zwłaszcza platformy społecznościowe miały wzmocnić demokrację na całym świecie. Miały wzbogacić debatę publiczną i każdemu dać możliwość dotarcia do innych współobywateli na masową skalę. Miały.

- Coś jednak poszło strasznie nie tak! – alarmuje w swoim najnowszym wydaniu tygodnik „The Economist”. Nie tylko on. Na naszych oczach niedemokratyczne reżimy i zwykli oszuści działający dla zysku wykorzystują media społecznościowe do niszczenia demokracji, siania nienawiści i sporów. Zamiast edukować, media społecznościowe stały się najpotężniejszym w historii kanałem celowej dezinformacji, kłamstwa i politycznej manipulacji.

Z każdym dniem dowiadujemy się więcej o rosyjskich pieniądzach wspierających w Internecie kampanię Donalda Trumpa. Wiemy już też, jak platformy internetowe zostały wykorzystane do oszukania opinii publicznej przed referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexit. Poznajemy szczegóły działań dezinformacyjnych wobec polityków w Niemczech i we Francji. Coraz więcej wiemy też o tym, jak fake news są wykorzystywane w polskiej polityce.

Wszystkie dostępne badania, polskie i zagraniczne, potwierdzają, że media internetowe stają się najważniejszym źródłem informacji o otaczającym nas świecie. Za chwilę ostatecznie pokonają tradycyjną telewizję, radio i prasę już dawno temu zostawiły w tyle. W przeszłości demokracje zachodnie starały się tworzyć regulacje dla wchodzących na rynek mediów. Czy tak samo powinny zrobić w przypadku mediów internetowych, dziś korzystających z dużej wolności? Czy powinniśmy rozważyć wprowadzenie przynajmniej cząstkowej odpowiedzialności platform społecznościowych za treści, które są na nich publikowane. Jaka naprawdę jest skala dezinformacji i fake newsów, z którymi mamy do czynienia?

Program Seminarium

Zgłoszenia prosimy wysłać do 7 listopada (do końca dnia) na adres: kontakt(at)panstwoprawa.eu lub telefonicznie (22 280 92 91).

Zapraszamy!

Konferencja Fake news i dezinformacja. Czy to realne zagrożenie dla demokracji?

Data 10 listopada 2017 r. piątek godz. 10.30 – 13.00

Miejsce Sejm RP ul. Wiejska 4/6/8 Warszawa

Organizatorzy Instytut Obywatelski, Fundacja Państwo Prawa, Gabinet Cieni Platformy Obywatelskiej RP oraz Martens Centre