pl en de

Wolna Polska bliżej Unii Europejskiej

Podczas spotkania paneliści debatowali nad relacjami Warszawy z Brukselą, przyszłością Polski w strukturach europejskich. Prelegentami byli europejscy politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych i think thanków, m.in. Mantas Adomenas, litewski filozof, wykładowca akademicki i polityk, poseł na Sejm Republiki Litewskiej, a także Olof Gustav Hjalmar Old Ehrenkrona, szwedzki dyplomata i pisarz.

Spotkanie otworzył Mikulas Dziurinda, szef Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa, były premier Słowacji, przewodniczący Słowackiej Unii Chrześcijańskiej i Demokratycznej - Partii Demokratycznej. - Jestem przekonany, że trzymanie się takich wartości jak wolność, jest dziś kluczowe. To wolność prowadzi do rozwoju, także gospodarczego - mówił Dziurinda, odnosząc się z niepokojem do ostatnich zmian wprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w Polsce. Dziurinda mówił, że "wolne media, wolne i niezależne sądownictwo, sąd konstytucyjny, niezależne NGO-sy, społeczeństwo obywatelskie i mniejszości, oraz opozycja to kwintesencja demokracji opartej na wolności".

Mikulas Dziurinda podkreślał, że dialog powinien być podstawą relacji Warszawy z Brukselą. Nawiązał do sytuacji w Słowacji, gdy po rozpadzie Czechosłowacji jego kraj na skutek polityki wewnętrznej znalazł się w izolacji. Wtedy to dialog z Europą, a także z Polską pomógł Słowacji wyjść z kryzysowej sytuacji. - Dlatego teraz proponuję drogę dialogu, także Warszawie - mówił Dziurinda.

- Chcemy, aby w Polsce było więcej Europy, a w Europie więcej Polski - mówił z kolei Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO. - Tego chcą dziś Polacy: pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju, jakie zapewnia nam Unia Europejska. Współpraca między europejskimi państwami jest konieczna, abyśmy mogli stawiać czoła wyzwaniom, które pojawią się przed UE w najbliższych latach.

Dużo czasu w swoim wystąpieniu lider PO poświęcił nowej unijnej perspektywie budżetowej, na temat kształtu której właśnie rozpoczęła się debata w Brukseli. - Rozmowa o nowym budżecie UE to rozmowa o przyszłości wspólnoty. Musimy patrzeć na budżet przez pryzmat przyszłych wyzwań: bezpieczeństwa czy polityki klimatycznej.

Grzegorz Schetyna podkreślił też, że PO sprzeciwia się wprowadzaniu automatycznej warunkowości, powiązana wydatkowania funduszy europejskiej z praworządnością. Bo złe rządy PiS-u przeminą, a budżet europejski zostanie. - Jestem przedstawicielem największej partii opozycyjnej, ale bardzo wyraźnie chcę tu powiedzieć, że nie zgodzimy się na to, żeby te rzeczy wiązać ze sobą. Rządy, nawet te najtwardsze czy najtrudniejsze, zmieniają się. Zmieniają się parlamenty, rządy, a budżet zostaje - mówił lider Platformy. - Zrobimy wszystko, by kwestie praworządności były traktowane przez polski parlament, rząd, prezydenta w sposób, który jest dla europejskich wartości oczywisty: czyli w szacunku dla trójpodziału władzy i niezawisłości władzy sądowniczej - oświadczył Schetyna.

W debacie otwierający głos zabrał też David McAllister, wiceprzewodniczący EPL, do której należy PO. Niemiecki polityk podkreślał, jak ważną rolę pełni Polska w strukturach Unii Europejskiej. - Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej była spektakularnym sukcesem i okresem, w którym dzięki zaangażowaniu premiera Donalda Tuska i Polaków udało się osiągnąć wiele w całej Unii - zaznaczył. Wiceprzewodniczący największej frakcji w PE przekonywał też, że przyszłość Polski jest w Unii Europejskiej, przywoływał również dane na temat poparcia polskiego społeczeństwa dla członkostwa w UE. - My w Brukseli bardzo mocno rozróżniamy Polaków, których cenimy i którzy są dla nas kluczowi, i polski rząd, który krytykujemy, z którym się spieramy - podkreślił McAllister.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Studiów Europejskich im. Wilfrieda Martensa. Ta europejska fundacja jest unijnym think tankiem Europejskiej Partii Ludowej Parlamentu Europejskiego. Powstała podczas kongresu EPL, który odbył się w Dublinie w marcu 2014 r. W jej skład weszła niedawno Fundacja Państwo Prawa, która była współorganizatorem debaty.